Chĺpky na tele

V slabinách, na dolných a horných končatinách sa chĺpky môžu odstrániť depilačnými voskami. Ich základ tvoria lepivé látky prírodného alebo syntetického charakteru. Treba ich však ohrievať a ihneď za tepla aplikovať, nakoľko tuhnú. Nanášajú sa aplikačným valčekom (roll-on). Základ tvorí včelí vosk, kolofónia a rastlinné oleje. Použitie takýchto teplých voskov si vyžaduje, aby boli chĺpky dlhé aspoň 5 mm.

Ak sú chĺpky prikrátke, užitočné je pred depiláciou aplikovať peeling. Chĺpky jemne obnaží a zároveň predchádza ich zarastaniu pod pokožku. Dorastanie chĺpkov po depilácii týmito voskami je individuálne, spravidla vydrží hladká pokožka dva až tri týždne. Teplé vosky by sa nemali používať na podpazušie a na nohy s kŕčovými žilami. Na podpazušie je vhodný depilačný krém. Jeho základ je kyselina salicylová, močovina, kokosový olej a iné látky, ktoré rozleptajú keratín chĺpkov. Depilačný krém rozotrieme a po 10 - 15 minútach sa zoslabené chĺpky odstránia špachtličkou alebo mokrou utierkou z froté. Trvalé odstránenie je možné dosiahnuť odbornou epiláciou.

Chĺpky na tvári

Príčinou nadmerného ochlpenia na tvári (hypertrichóza) sú poruchy žľazy s vnútorným vylučovaním, hlavne hypofýzy, nadobličiek a vaječníkov. V kozmetickom salóne je vhodné použitie depilačných voskov alebo odfarbovanie.  Depilácia pomocou teplých voskov je vhodná pre chĺpky nad hornou perou alebo na brade. Nanášajú sa na odmastenú a vyčistenú pokožku v smere rastu chĺpku. Na aplikované miesto sa priložia depilačné papieriky (pásiky), pritlačia sa v smere rastu chĺpkov a rýchlym pohybom sa strhnú proti rastu ochlpenia. Napokon sa pokožka ošetrí upokojujúcim krémom alebo olejom. Depiláciu sa odporúča opakovať zhruba za tri až šesť týždňov. Vyrastajúce chĺpky po depilácii netmavnú, nehrubnú a ani nenarastú vo väčšom množstve. Práve naopak, postupne slabnú a ochlpenie sa prerieďuje. Odfarbovanie sa volí pri citlivej pleti, najmä nad hornou perou alebo pri alergii na vosky. Týmto spôsobom sa však chĺpky neodstránia ani nerednú.

viete ze...depilácia teplými voskami je na tele účinná vtedy, keď je dĺžka chĺpkov aspoň 5 mm. Ak sú chĺpky prikrátke je vhodné pred depiláciou aplikovať peeling. Ten chĺpky jemne obnaží a zároveň predchádza ich zarastaniu pod pokožku.