Aromalampa je najčastejšie keramická, ale niekedy aj sklenená alebo kovová nádoba, ktorá má na dne priestor na sviečku a nad ním nádobku na odparovanie. Nádobka sa po zapálení sviečky naplní teplou vodou (40 – 50°C) do ktorej sa pridá pár kvapiek vybraného éterického oleje alebo zmesi éterických olejov.

Jedná sa o princíp odparovania pomocou otvoreného ohňa. Napriek tomu, že nie je jediným spôsobom využitia aromaterapie, je rozhodne tým najznámejším. Okrem uvoľňovania príjemnej vône prináša totiž pocitové vnemy z pohľadu na horiacu sviečku, ktoré umocňujú pohodu a hrejivú atmosféru domova.

difuzer clanok blog2

Pri výbere aromalampy by sme okrem vzhľadu mali brať ohľad aj na technické parametre. Čajová sviečka, ktorá sa do aromalámp používá, horí spravidla 4 – 5 hodín, preto je treba zvoliť typ aromalampy s dostatočne veľkou nádržkou, v ktorej sa voda neodparí ani po dohorení sviečky. Pokiaľ máme však aromalampu s malou nádržkou (bohužiaľ, takých je na trhu väčšina), namiesto vône sa dočkáme zápachu – voda se odparí skôr ako dohorí sviečka, nádržka se prehreje a zvyšky éterických olejov sa pripália. Nádobka by taktiež mala mať od sviečky dostatočnú vzdialenosť, aby sa voda nezačala variť; vriaca voda by prirodzené účinky éterických olejov úplne znehodnotila.

Veľmi dôležité je správne dávkovanie éterických olejov do aromalampy.  Tak ako v mnohých iných prípadoch aj tu platí zlaté pravidlo, že menej býva viac. Spravidla postačia 1–2 kvapky na 5 m2 priestoru.  Všeobecne máme tendenciu k predávkovaniu. Táto chyba vzniká aj vďaka faktu, že asi po 15 minutách prestávame vône vnímať. Máme pocit, že vôňa vyprchala a stále pridávame éterické oleje. V tomto smere je dobré riadiť sa prírodou, napríklad pri pobyte v lese je intenzita vône tiež na prahu vnímateľnosti, ale napriek tomu pôsobí. Po každom použití sa odporúča aromalampu umyť mydlom a nakoniec opláchnuť octom riedeným s vodou v pomere 1:4, čo zabráni usadzovaniu vodného kameňa.

Horiacu aromalampu je treba umiestňovať na bezpečné miesto mimo dosah detí a nemala by sa nechávať bez dozoru. V detských izbách, nemocniciach a iných priestoroch, kde nie je vhodné používať otvorený oheň, sa odporúča zvoliť inú variantu napr. vonný kameň, alebo ultrazvukový aroma difuzér. Jeho princípom je studené odparovanie vody vo forme hmly, v ktorej sú rozptýlené kvapky éterického oleja.