V princípe sú odličovacie mlieka a krémy vhodné pre všetky typy pleti. Emulziu nanesieme na vlhký bavlnený tampón a pleť ním pomaly zotierame. Avšak v prípade citlivej pokožky volíme iný postup. Emulziu si nanesieme na dlaň a bez naťahovania pokožky ju rozotierame po tvári. Dlane si pošúchame, aby sa ohriali, priložíme na tvár a podržíme asi pol minúty, kým emulzia rozpustí make-up. V prípade potreby opakujeme. Až teraz navlhčeným tampónom jemne zotrieme nečistou.

Hydrofilné odličovacie oleje sú vhodné najmä na citlivú, suchú a zrelú pleť. Neobsahujú vodu, základom je olejová, emulgačná, prípadne i čistiaca zložka. Pri zmiešaní s vodou, na odličovacom tampóne alebo na pokožke vytvoria emulziu, ktorou sa pokožka jemne vyčistí. Navyše šetria peňaženku, keďže nekupujeme vodu no a bez vody sa nedarí ani mikroorganizmom a nie je potrebné do nich pridávať konzervačné látky. Na odličovanie očí používajte prípravky na to určené, preferujte tie bez parfumácie.


Čistiace pleťové vody treba prísne vyberať podľa typu pleti. Popri vode obsahujú aj určité množstvo liehu a čistiacich tenzidov. Problematický je hlavne obsah liehu. Dnes už vieme, že v koncentrácii nad 20% pokožku nežiaduco odmasťuje a nad 30% dráždi. V prípravkoch pre mastnú a aknóznu pleť by malo byť najviac do 20% liehu a hitom sú prípravky s obsahom, liehu do 3%. Pre suchú a starnúcu pleť sú čistiace prípravky s obsahom liehu úplne nevhodné. (v zložení prípravku nemá byť uvedené Alcohol).

Čistiace gély vyhovujú hlavne mastnej pleti. Niekedy sú do gélu pridané aj penotvorné látky. Stačí malé množstvo prípravku, rozotrieť v dlani a vmasírovať do vlhkej pokožky, až kým sa gél nezmení na ľahkú penu. Výborné je penu zmyť minerálkou alebo mierne okyslenou vodou (citrónom ). Pokožku treba zľahka vysušiť a jemne dočistiť čistiacou pleťovou vodou, bezalkoholovým tonikom alebo hydrolátom s rastlinnými extraktami. Novinkou na čistenie problematickej pleti (akné, psoreáza, dermatitídy, šupiny, lupiny) je „čierne mydlo“, ktoré obsahuje prírodný ichtyol s dezinfekčnými, antimykotickými a hojivými účinkami. Je v tekutej forme, jemne pení má príjemnú , kryciu parfumáciu.

MOTTO: Pri čistení a celkovej kozmetickej srtarostlivosti pomätajte na to, že ,,pleť začína tam, kde končí podprsenka"