Vône sú našim mozgom prijímané a vyhodnocované najrýchlejšie zo všetkých vnemov. Čuchové nervy sú spojené priamo s tou časťou mozgu, ktorá zohráva kľúčovú úlohu pri spúšťaní emocionálnych reakcií, akou je radosť, náklonnosť, zlosť, smútok alebo sexuálne a erotické naladenie. Okrem toho molekuly silíc vstupujú vdýchnutím do pľúc, krvného riečišťa a odtiaľ potom do celého tela. Tým je ich účinok znásobený. Preto je nesmierne dôležitá čistota a kvalita esenciálnych olejov.

kvalita eterickych olejov clanok

Pre správny terapeutický účinok je potrebné používať len čisté éterické oleje- teda prírodné rastlinné silice získavané  parnou destiláciou, extrakciou organickými rozpúšťadlami, lisovaním, maceráciou alebo enflorážou. Veľa predávaných éterických olejov  nie je vhodných na vonkajšie a vnútorné užívanie, lebo sú syntetické, alebo sú riedené  s nosným (rastlinným) olejom. Tieto sú na ohmat mastné, na rozdiel od tých čistých, jednodruhových, ktoré medzi prstami vŕzgajú a nie sú mastné. (pri teste na pijaku sa kvapka čistého éterického oleja po čase odparí a nezanechá mastný fľak).  Pri nákupe éterických olejov však nebudete so sebou nosiť pijavý papier a preto zopár dobrých rád neuškodí:

  • Dôkladne naštudujte terapeutické účinky rastlinných silíc. Sú to intenzívne, bioaktívne látky, s ktorým je treba zaobchádzať opatrne.

  • Vyberajte si len overenú kvalitu, označenie a balenie. Príliš lacné oleje nevzbudzujú dôveru (pozor na rovnaké ceny pri rôznych éterických olejoch!). Pravé éterické oleje sú balené vo flakónoch z tmavého skla, označené presným pomenovaním oleja, jeho botanickým názvom, krajinou pôvodu, návodom na použitie. Dobu použiteľnosti majú éterické oleje štandardne cca 3 roky a z princípu nemajú čisté éterické oleje rovnakú farbu, ani hustotu.

  • Pri syntetických, prírodne identických a riedených éterických olejoch sa nedajte zlákať ich prenikavejšou a často aj „lepšou“ vôňou a verte viac svojmu nosu. 100% čisté éterické oleje sú silné koncentráty a ich vôňa sa rozvinie až pri pár kvapkách.

  • Zachovajte kvalitu oleja počas používania tým, že flakóny uchovávajte vždy zavreté a nevystavujte ich extrémnym výkyvom teplôt.

  • Dbajte na správnu koncentráciu a riedenie. Pri používaní platí zlaté pravidlo,.. že menej je vždy viac...

  • Nakupujte len u dôveryhodných a overených obchodníkov, kde zaručene dostanete kvalitný tovar.