Aromaterapeutická lekárnička so širokým využitím.

V domácej lekárničke by nemalo chýbať niekoľko základných esenciálnych olejov.

Sú dôležité nielen doma, ale aj v batožine pri krátkych výletoch, dovolenke v našej krajine alebo aj v zahraničí. Aj len obyčajné bodnutie hmyzom alebo ľahké prechladnutie dokáže výlet pokaziť, jednoduchá a účinná lekárnička by nám preto mala pomôcť zabezpečiť rýchlu úľavu pri drobnejších problémoch.

Levanduľa, Lavandula angustifolia

levandulaLevanduľa je všestranne používaný éterický olej. Veľmi účinne pôsobí pri ošetrení spálenín a oparenín. Je to prírodné antibiotikum a sedatívum, pôsobí detoxikačne, zabraňuje tvorbe jaziev a podporuje proces hojenia, pretože stimuluje bunky v poranenom mieste k rýchlejšej regenerácii. Môže sa aplikovať priamo na pokožku. 

Čajovník, Tea Tree

cajovnikČajovník austrálsky má pozoruhodné protibakteriálne, protivirotické a protipliesňové vlastnosti. Mimo iného sa používa pri liečbe kvasinkových (kandidózy) a iných infekcií, pri  spáleninách, akné, aftoch,dermatomykóze, bolestiach zubov a hnisavých zápaloch. Môže sa aplikovať priamo na pokožku.

Mäta prieporná, Mentha piperata

mataMäta prieporná sa používala  už v starovekých kultúrach Egypťanov, Číňanov či Indiánov. Výborne podporuje trávenie, pôsobí na dýchacie ústroje  krvný obeh, má protizápalové a antiseptické účinky.  Vďaka uvedenému sa s úspechom používa pri tráviacich problémoch, nadúvaniu, zápachu z úst, chrípke, nachladnutí, kŕčových žilách, bolestiach hlavy a migrénach, podráždeniach kože, reumatizme a únave. A dokonca odpudzuje myši, blchy a mravce.

Harmanček pravý, Matricaria chamomilla

harmancekMá vďaka vysokému obsahu azulénu nádhernú tmavomodrú farbu. Pôsobí dezinfekčne a protizápalovo. Je účinný pri prerezávaní zubov a do kúpeľa na upokojenie nervozity a podráždenia. Taktiež pomáha  pri ošetrovaní spálenín(aj po opaľovaní), ekzémov, podvrtnutiach a presilených svaloch. Má analgetické, diuretické a sedatívne účinky. Používa sa aj pri omladzovacích kúrach.

Eukalyptus, Eucalyptus radiata

eukaliptusTento olej je  všestranný a úžitočný. Má protizápalové, antiseptické, antibiotické, diuretické, analgetické a dezodoračné účinky. Je známy  svojimi účinkami proti kašľu a nádche, ale je rovnako efektívny aj pri zápale močového mechúra, kandidóze a spálenín od slnka. Uplatňuje sa pri veterinárnej starostlivosti a pôsobí ako odpudzovač hmyzu.

Rozmarín, Rosmarinus officinalis

rozmarinPôsobí ako telesný a duševný stimulant. Preto je tento olej vhodný nielen na ranné kúpele a na ošetrenie všetkých svalových problémov, ale aj do kúpeľa po dlhom a únavnom dni. Antiseptický olej sa používa na presilené  svaly, ale aj pri artritíde, reumatizme, depresii, únave, problémoch s pamäťou, kašli a chrípke. V kozmetike si našiel uplatnenie v starostlivosti o vlasy, pri akné a celulitíde.

Tymián červený, Thymus vulgaris

tymianPri chrípke je vynikajúci do aromalampy. Taktiež napomáha odvádzaniu toxických odpadných látok z tela. Je mimoriadne užitočný v antiseptických zýsypoch a v prípravkoch  starostlivosti o vlasy a pleť. Odpudzuje všemožné druhy parazitov a hmyzu.

Citrón, Citrus limon

citronTento antiseptický a antibakteriálny olej sa hodí  do zmesí na celý rad rôznych použití, napr. bradavice , bodnutia hmyzom či tenzné bolesti hlavy. Pôsobí  tonizačne na lymfatický systém a stimulačne na zažívania. Pomáha pri chudnutí , odstraňuje celulitídu a odďaľuje vrásky.

Klinček, Syzygium aromaticum, Eugenia caryophyllata

klincekOlej má antibakteriálne, antiseptické a analgetické účinky, vhodný ako prevencia chorôb a infekcií. Najznámejší je ako rýchly liek na bolesť zubov, ale rovnako  účinne pôsobí na zažívacie  a svalové problémy. Nachádza využitie  pri liečbe astmy, nevoľnosti a zápale dutín a taktiež ako sedatívum. Neriedený neaplikujte na kožu. Používajte opatrne.